News
2019/06/11
Izba pisze do PZPN i Ekstraklasy S.A. w sprawie opłat za korzystanie z wyników meczów piłkarskich.

Izba skierowała do Polskiego Związku Piłki Nożnej i Ekstraklasy S.A. pisemne wystąpienie, w którym podnosi problem związany z pobieraniem przez ww. instytucje od polskich bukmacherów horrendalnych opłat za korzystanie z wyników meczów piłkarskich.

Izbę reprezentuje w powyższej sprawie prof. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.

Izba zwróciła uwagę na kilka istotnych kwestii, m.in.:

  • Pobieranie wskazanych opłat wydaje się być całkowicie nieuzasadnione albowiem wyniki meczów piłkarskich stanowią informację publicznie dostępną, z której wszyscy mogą korzystać;
  • PZPN i Ekstraklasa pobierają powyższe opłaty w wysokości stanowiącej procent od całych przychodów spółek bukmacherskich, w tym również od zakładów, które w ogóle nie dotyczą meczów polskiej piłki nożnej, jak np. żużel, koszykówka, czy tenis;
  • Płacony przez bukmacherów podatek traktowany jest również jako przychód, od którego pobierana jest opłata.

W opisanej sprawie postępowanie prowadzi również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w kierunku stwierdzenia, czy PZPN i Ekstraklasa S.A. nie wykorzystują pozycji dominującej. Izba Gospodarcza chce aktywnie uczestniczyć w tej sprawie i wkrótce przyłączy się do ww. postępowania.

Artykuł prasowy dotyczący powyższej kwestii wraz z pełnym tekstem pisma wystosowanego przez Izbę jest dostępny pod linkiem.